Cyklotron – leczenie raka protonami


Sprzęt znajduje się w podziemnym bunkrze, którego ściany mają kilkumetrową grubość, Fachowo urządzenie nazywane jest cyklotronem, który rozpędza cząstki do ogromnej prędkości. To właśnie przy jego pomocy lekarze z Centrum Onkologii oraz fizycy jądrowi z Krakowa będą leczyć chorych na nowotwory wystrzelonymi protonami.

Dobierając odpowiednią ich energię możemy trafić dokładnie tak głęboko, jak chcemy – tłumaczy prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Działanie cyklotronów

Cyklotron waży ponad 100 ton i rozpędza cząsteczki do prawie połowy prędkości światła. Czterdzieści pięć procent, około 135 tysięcy kilometrów na sekundę, to tak, jakby obrócić Ziemię w sekundę o trzy i pół raza – wyjaśnia dr Stanisław Kwieciński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Dokonywana jest selekcja rozpędzonych protonów, a wyselekcjonowana wiązka trafia na przykład do chorego oka pacjenta. Zaletą tej metody jest precyzja, ponieważ niszczy tylko to, co trzeba i nie narusza zdrowej tkanki, którą ma na drodze. To bardzo istotna informacja w przypadku leczenia guza mózgu, rdzenia kręgowego czy nowotworów u dzieci.

Kolejnymi ważnymi argumentami jest ponad 90% skuteczności oraz bezbolesność zabiegu. Pacjent musi być nie ruchomy, w tym celu opracowana została specjalna maska i fotel. Tuba urządzenia kieruje wiązkę w ten fragment ciała, w którym znajdują się komórki rakowe i je niszczy pl.wikipedia.org. Niestety, onkolodzy uprzedzają, że nie każdy rodzaj nowotworu dla się leczyć przy pomocy cyklotronu.

Rate this post