Jak leczyć zajady i co je wywołuje?


Popularne zajady to tak naprawdę zapalenie kątów ust – zaczerwienione pęknięcia tworzące się w kącikach ust, którym często towarzyszą stany zapalne. Zajady potrafią być bardzo bolesne zwłaszcza podczas mówienia i jedzenia. Nieodpowiednio leczone mogą pozostawić po sobie nawet blizny.

Przyczyny powstawania zajadów

Przyczyną zajadów mogą być choroby takie jak anemia czy cukrzyca. Zajady są również wynikiem protezy dentystycznej, próchnicy czy niewyrwanych zębów które powodują odkładanie się śliny w kącikach ust a ta sprzyja rozwojowi bakterii https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_ochrony_przeciws%C5%82onecznej. Oprócz tego również reakcje alergiczne mogą prowadzić do pojawienia się pęknięć w kącikach ust. Ostatnim powodem pojawiania się zajadów jest brak witamin z grupy b, żelaza i cynków.

woman lips

Leczenie zajadów

Leczenie zajadów jest bardzo proste. Wystarczy przyjmować dużo witamin z grupy B, których dobrymi źródłami są ryby, nabiał, mięso oraz awokado. Należy pamiętać również o tym, że picie kawy wypłukuje z organizmu dużo cennych witamin które są niezbędne do gojenia się ran(a ich brak prowadzi do powstawania zajadów).

Jeżeli chodzi o kwestie farmakologiczne możemy przyjmować tabletki z drożdży które dostępne są bez recepty. Wiele mówi się również o smarowaniu kącików ust oliwą z oliwek(która jest dobrym źródłem witamin E,A,D,K), działanie to znacznie przyspiesza gojenie ran. Bardzo istotną sprawą o której należy pamiętać to nie dotykać oraz nie rozdrapywać zajadów, pomijając kwestie higieniczne doprowadzamy do ponownego otworzenia się rany i powstawania stanów zapalnych.

Rate this post