Kiełbasa – Dieta Dukana


Prezentuję przepis na absolutnie rewelacyjną sprawę, czyli kiełbasę dukanową. Smak? Taki sam, jak zwykłej kiełbasy, albo nawet znacznie lepszy – wszystko zależy od tego, jakich przypraw użyjemy i na ile intensywnie ją doprawimy. Jest przy niej nieco pracy, ale naprawdę warto. Kiełbaska jest PYSZNA!

Składniki:

Przyprawy można dobrać wedle uznania. Majeranek świetnie sprawdza się, gdy kiełbasę zamierzamy gotować i podawać na gorąco, w wersji na zimno mnie osobiście nie pasuje. Owoce jałowca jak można się domyślać, dodają kiełbasie jałowcowego posmaku, pozostałe przyprawy zastosować w takich ilościach, na jakie się ma ochotę.

Przygotowanie:

Pierwszym etapem jest przygotowanie mięsa, czyli obranie ze skóry, kości, ścięgien, chrząstek itp. Warto poświęcić trochę czasu i dodatkowo obrać je z tłuszczu. Gotowe mięso indyczne mielimy na dużych lub w ostateczności średnich oczkach, wołowe natomiast na jak najmniejszych. Za duże oczka przy mieleniu wołowiny spowodują, że kiełbasa będzie się rozsypywać, dlatego kluczowe jest drobne sitko.
Czosnek rozdrobnić ręcznie lub blenderem (nie używać wyciskacza – mają być drobne cząstki), wrzucić do zmielonego mięsa, dodać również pozostałe składniki.
Teraz trzeba trochę popracować fizycznie, czyli wyrobić mięso z przyprawami tak, aby zmieniło się w kleistą, jednorodną masę pl.wikipedia.org. W międzyczasie warto skosztować, czy aby na pewno czegoś nie brakuje lub czy z jakąś przyprawą nie przesadziliśmy. Gotowe mięso należy wstawić na noc do lodówki.

Teraz nadchodzi pora formowania kiełbas. Potrzebna do tego będzie maszynka do mięsa z lejkowatą końcówką do wyrobu kiełbas. Jelita należy namoczyć w letniej wodzie przez około pół godziny, następnie dobrze wypłukać i naciągnąć w całości na końcówkę maszynki do mięsa. Uruchomić maszynkę i stopniowo napełniać kiełbaski tak, aby do środka nie dostało się zbyt dużo powietrza pl.wikipedia.org. Końce kiełbas związać nitką – i na tym koniec, kiełbaski są gotowe.

Gotowe kiełbasy można bez problemu jeść na surowo, zamrozić na przyszłość, gotować, wędzić, grillować itp. – nadaje się do jedzenia w każdej postaci.

Smacznego.

Rate this post