Na co uważać podczas Wigilii i Świąt?


Przy świątecznym stole mamy okazję korzystać z dobrej jakości świątecznych potraw. Dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia przestrzega jednak aby nie przesadzać z ilością.

W Święta Bożego Narodzenia jakość jedzenia na naszych stołach jest dużo lepsza niż w jakikolwiek zwykły dzień w roku. Dobrze i zdrowo jemy zwłaszcza na wigilię, kiedy dominują potrawy postne i ryba. Dla niektórych osób jest to jedyny dzień w roku, kiedy w ogóle tę rybę jedzą.

Na jakie potrawy uważać podczas świąt?

Wszystko jest dla ludzi pl.wikipedia.org. Zresztą Święta to nie czas na umartwienia, a wręcz przeciwnie. Jedzmy jednak rozsądnie i nie przejadajmy się. Zwykle potraw jest wiele, więc każdej z nich najlepiej po prostu tylko spróbować. Proponowałabym nie przesadzać z ilością, żeby się nie przejeść i nie mieć zmarnowanych świąt – mówi ekspert.

Ekspert sugeruje także zwiększoną ostrożność w czasie świątecznych biesiad osobom mającym problemy ze zdrowiem, a przede wszystkim z przewodem pokarmowym pl.wikipedia.org. Takie osoby muszą unikać potraw ciężkostrawna i tłustych, których jest trochę nawet na wigilię. Należy zwracać uwagę, czy dana potrawa nie jest za bardzo nasycona tłuszczem – nawet tym dobrym, olejem czy oliwą.

Według dr Jarosz dobrym zwyczajem jest picie kompotu z suszu, zwłaszcza ze śliwek, ponieważ pomagają w trawieniu. Poleca także, by między rodzinnymi spotkaniami przy stole korzystać z każdej możliwości ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Dobrze jest się trochę przejść, czy to na tradycyjną pasterkę, czy na wieczorną przechadzkę. Lepiej jest wybrać spacer, niż wszędzie podjeżdżać samochodem – mówi https://academic.oup.com/ajcn/article/91/1/73/4597200.

Rate this post