Pielęgnacja storczyków. Jak łatwo zadbać o te kwiaty?


Storczyki należą do tej grupy roślin, która potrzebuje stosunkowo dużej ilości światła słonecznego. Ważne jednak, żeby było to światło rozproszone. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnia lub zachodnia wystawa okien. Zadbajmy o to, aby było to miejsce, w którym jest też trochę cienia. Aby zapewnić prawidłową pielęgnację storczyków należy chronić je przed zbytnim narażeniem na ostre promienie słoneczne.

Kwiaty storczyków nie lubią zbyt nawodnionego podłoża pl.wikipedia.org. Aby pielęgnacja storczyków była jak najbardziej efektywna podlewajmy je najlepiej w godzinach porannych, przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. W kontekście podlewania należy bardzo dużą uwagę zwracać na korzenie rośliny. Nie mogą one stać w wodzie, więc należy je bacznie obserwować. Jeżeli ich zabarwienie będzie srebrne – możemy je podlać. Nigdy nie róbmy tego, gdy są zielone – oznacza to, że ich wilgotność  jest wystarczająca.

orchid flower

Po kwitnieniu najlepiej nie ruszać storczyka , nie podcinamy pędów, gdyż nie daje to stu procentowej pewności do kolejnego kwitnienia pl.wikipedia.org. Aby pielęgnacja storczyków przebiegała prawidłowo należy pamiętać o ich nawożeniu. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo duży wybór preparatów dedykowanych właśnie do tych roślin doniczkowych. Gwarantem uzyskania prawidłowych efektów jest dawkowanie zgodnie z instrukcją opisaną przez producentów na opakowaniu. Najbardziej optymalnym czasem do nawożenia jest okres pomiędzy wiosny do jesieni, gdyż to właśnie wtedy okres ich wzrostu jest największy i potrzebuje ona większej ilości wartości odżywczych.

Nie polecamy częstego przesadzania  tych roślin jak powiększyć kutasa. Zdecydujmy się na to w ostateczności, gdy podłoże w doniczce będzie tak bardzo zasolone i zbite, że pojawi się problem z docieraniem powietrza do korzeni. Przy przesadzaniu ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości doniczki, w której korzenie będą miały dużo miejsca na prawidłowy wzrost.

Wbrew powszechnej opinii właściwa pielęgnacja storczyków nie jest wcale trudna i wymagająca – do zdrowego i szybkiego wzrostu nie potrzebują  dedykowanych zabiegów. Jeżeli będziemy przestrzegać powyższych porad storczyki odwzajemnią się za dobre traktowanie i będą przez długi czas cieszyć nasze oczy pięknymi kwitnącymi kwiatami. Pamiętajmy o nim także wtedy, gdy będziemy szukać prezentu dla bliskiej nam osoby – nic nie ucieszy tak bardzo jak przepiękna odmiana storczyka.

Rate this post