Róża – Objawy i Leczenie


Co to choroba róża?

Choroba Róża to poważne zapalenie skóry wywołane przez paciorkowce. W wyniku Róży pojawiają się także zaburzenia ogólnoustrojowe. Ryzyko zachorowania jest wysokie u dzieci i osób starszych, którzy posiadają osłabioną odporność immunologiczną. Na wskutek tego bakterie paciorkowca wnikają do organizmu poprzez różne skaleczenia, czasami drobne zadraśnięcia. Najczęściej Róża pojawia się na podudziach, ale można ją także zlokalizować na twarzy. Podstawowe rodzaje róży:

  • róża zgorzelinowa,
  • róża pęcherzykowa,
  • róża krwotoczna,
  • różą pełzająca lub wędrująca,
  • róża nawrotowa,
  • róża nowotworowa.

Leczenie róży

Samodzielne leczenie, w warunkach domowych, jest wykluczone. Po konsultacji z lekarzem zaleca się przyjmowanie tetracykliny lub penicyliny. Zastosowanie mają także okłady z ichtiolu. Dłuższa kuracja dotyczy róży nawrotowej. Zwykła róża powinna ustąpić po tygodniu. Jeśli kuracja jest przeprowadzona w odpowiedni sposób, to nie pozostawia żadnych blizn. Inaczej jest w momencie występowania róży zgorzelinowej. Uniknięcie poważnych komplikacji umożliwia wczesne rozpoznanie choroby.

Róża – objawy

Po wystąpienia jakichkolwiek objawów, warto skonsultować się z najbliższym lekarzem. Róża na twarzy może przerzucić się na powieki lub ucho środkowe. Natomiast róża zlokalizowana na noga jest w stanie przyczyniać się do słoniowacizny, czyli tworzenia się ciężkich i długotrwałych obrzęków orka.sejm.gov.pl.

Ważne jest zwalczenie wszelkich schorzeń sprzyjających zakażeniu różą, na przykład owrzodzenia podudzia, grzybicy stóp. Chorujący na cukrzycę zapobiegają zakażeniu różą poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, przestrzeganie diety i kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

  • Pamiętaj: Stadium obrzmienia zakażonej skóry jest zależny od właściwości tkanki łączonej pod skórą. Jeśli tkanka jest luźniejsza, to pojawia się silny obrzęk.

Rate this post