Sen noworodka


Sen noworodka rządzi się swoimi prawami. Maluch tuż po urodzeniu przesypia około 20 godzin na dobę, budząc się zazwyczaj tylko na czas posiłku. Dzieje się tak nie bez przyczyny – w trakcie snu wydziela się bowiem hormon wzrostu, który ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. Warto więc zapewnić mu podczas snu jak najbardziej komfortowe warunki.

Podczas gdy maluszek śpi sobie w najlepsze, młodzi i niedoświadczeni rodzice mają często tendencje do panikowania. Co pięć minut podchodzą do dziecięcego łóżeczka, sprawdzają, czy maleństwo prawidłowo oddycha i a każde westchnięcie, mlaśnięcie czy inny odgłos, który noworodek wydaje w czasie snu powoduje wzmożoną czujność. Tymczasem takie odgłosy są zupełnie naturalne, a o wiele ważniejsza dla zdrowego snu jest pozycja, w jakiej znajduje się dziecko.

Odpowiednia dla noworodka pozycja snu

Układając je do spania, pamiętajmy o tym, że nie jest w stanie samo się przekręcić czy przesunąć, dlatego ważny jest wybór pozycji, która zapewni mu i komfort i bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że maluszek powinien spać na pleckach, z główką przechyloną na bok, by uniemożliwić ewentualne zachłyśnięcie się. Od czasu do czasu do snu noworodka możemy układać też na brzuszku, co stymuluje dziecko do podjęcia ćwiczeń unoszenia główki i tym samym ma pozytywny wpływ na jego rozwój ruchowy. Powinno się to jednak odbywać w dzień, pod okiem rodziców. Pamiętajmy też, że od pierwszego dnia w domu maleństwo powinno spać we własnym łóżeczku, ale kiedy ma gorszy dzień czy jest wyjątkowo płaczliwe lub marudne, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić wyjątek od tej zasady.

Rate this post