Właściwości ekstraktu z zielonej kawy


Zielone ziarna kawy w swoim składzie posiadają duże ilości kwasu chloro genowego, które wykazują właściwości przciwutleniające i przeciwzapalne, co sprzyja oczyszczaniu organizmu z wolnych rodników.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, iż kwas chlorogenowy ma znaczny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Niemniej podkreślamy, iż ekstrakt z zielonej kawy nie jest środkiem pobudzającym, ponieważ nie zawiera kofeiny. Jednocześnie nie można nie wspomnieć o tym, że kwasy chlorogenowe występują jedynie w ziarnach, które nie były poddawane procesowi palenia, który niszczy ten związek

Kwas chlorogenowy

Kwas chlorogenowy zaliczany jest do naturalnie występujących polifenoli i antyoksydantów. Powszechnie znajdują się one w zielonych nasionach kawy, głogu, karczochach oraz między innymi w bluszczu pospolitym. Co więcej warto również wspomnieć, iż bogatym źródłem kwasu chlorogenowego są także suszone śliwki.

Ogólnie rzecz ujmując kwas chlorogenowy w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia stopnia wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu organizm zaczyna wykorzystywać zgromadzone zapasy. Jednocześnie warto zauważyć, iż ogromną zaletą kwasu chlorogenowego jest to, iż pobudza on aktywność metaboliczną wątroby, która spala więcej tłuszczu pl.wikipedia.org. Z czystym sumieniem można zauważyć, iż tabletki odchudzające zawierające ekstrakt z zielonej kawy wykorzystują podwójny mechanizm odchudzający. Kwas ten wspiera utratę tkanki tłuszczowej oraz uniemożliwia wchłanianie tłuszczu utrudniając przyrost wagi, co prowadzi do uzyskania szczupłej i zgrabnej sylwetki.

Interesujące jest również to, że kwas chlorogenowy jest także silnym przeciwutleniaczem. Dodatkową zaletą jest to, iż kwas ten posiada liczne właściwości, do których można zaliczyć właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Nie ma się co dziwić, iż jego cenne właściwości zostały zauważone i wykorzystane do produkcji preparatów zawierających wyciąg z zielonej kawy.

Skuteczność wyciągu z zielonej kawy

Skuteczność zielonej kawy została potwierdzona licznymi badaniami laboratoryjnymi, dzięki czemu informacje na ich temat nie są czysto teoretyczne. Przeprowadzone badania miały na celu sprawdzenie stopnia zahamowania akumulacji tłuszczu i przyrostu masy ciała u myszy, którym podawano ekstrakt z zielonej kawy z pokarmem. Zastanawiasz się, co takiego przyniósł przeprowadzony eksperyment? Na jego podstawie można dojść do wniosku, iż u gryzoni, którym podawano ekstrakt z zielonej kawy zaobserwowano znacznie mniejszy udział tkanki tłuszczowej oraz mniejszą masę ciała. Na podstawie uzyskanych wyników, naukowcy doszli do wniosku, iż ekstrakt z zielonej kawy wykazuje potencjał odchudzający ponieważ ogranicza akumulację tłuszczu i sprzyja metabolizmowi tłuszczów w wątrobie.

Zdajemy sobie sprawę, iż badania na gryzoniach mogą być mało przekonujące. Do podobnych wniosków doszli również naukowcy, którzy w 2011 roku przeprowadzili 5 prób, które pozwoliły wysnuć optymistyczne wnioski. Zastanawiasz się, co przyniosły przeprowadzone badania? Osoby, które objęte były suplementacją ekstraktu z zielonej herbaty zauważyły wyraźny ubytek masy ciała w porównaniu z grupą placebo.

Co więcej warto również zauważyć, iż naukowcy podjęli się również sprawdzenia wpływu ekstraktu z zielonej kawy na bezpieczeństwo odchudzania u osób borykających się z cukrzycą. Grupa badawcza obejmowała 16 osób z rozkładem płci 1:1. Eksperyment obejmował 12 tygodni, po których upływie jego uczestnicy stracili średnio 10,5% ogólnej masy ciała oraz blisko 16% tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne jest to, iż nie zaobserwowano u nich właściwie żadnych negatywnych skutków ubocznych, które pojawiały się w grupie badawczej w trakcie stosowania innych, syntetycznych suplementów diety o właściwościach odchudzających.

Rate this post