Szukaj
Close this search box.

Badania, które warto zrobić po 30stce

badanie zdrowia

Spis treści

Regularne badania pomagają wykryć chorobę na jej wczesnym etapie. Dzięki temu łatwiej jest rozpocząć walkę, co daje większe szansę na wygraną. Jednak wiele kobiet o tym zapomina i zapisuje się na wizytę do lekarza, w momencie w którym choroba jest już rozwinięta. To właśnie dlatego, tak ważne jest częste powtarzanie badań, ponieważ w wielu przypadkach są one w stanie uratować życie. Przekonaj się razem z nami, jakie badania warto wykonać po trzydziestym roku życia.

Morfologia krwi – czemu warto ją powtarzać?

Ogólne badanie krwi, a szczególnie morfologia, to jedno z najważniejszych wyników, który może wiele powiedzieć o stanie organizmu. Dzięki niemu bez trudu lekarz jest w stanie określić, czy w organizmie nie rozwija się żadne stan zapalny. Daje również możliwość sprawdzenia prawidłowości w obrębie szpiku kostnego. Skierowanie na morfologię można zyskać u lekarza rodzinnego. Jeśli jednak nie masz czasu na wizyty u lekarza zdecyduj się na badanie prywatne, które kosztuje nie więcej niż 30 złotych. Wyniki powinny być gotowe do analizy po kilku dniach. Dzięki nim lekarz może ocenić stan Twojego zdrowia i w razie konieczności zalecić głębszą diagnostykę lub leczenie.

Ogólne badanie moczu – regularne badania po 30stce

Kolejne badanie, które warto wykonać przynajmniej dwa razy w roku to analiza moczu. Dzięki niemi można zaobserwować jak pracują nerki i narządy układu moczowego. Wiele kobiet cierpi na przewlekłe infekcje lub zapalenie pęcherza moczowego, które powodować mogą dyskomfort, a długo nieleczone doprowadzić do uszkodzenia nerek. Konieczne jest więc częste powtarzanie badania, a jeśli zajdzie taka konieczność wdrożenie antybiotykoterapii, która powinna pomóc zwalczyć uciążliwy problem.

Cytologia i inne badania ginekologiczne

Dla kobiet bardzo ważne są częste badania ginekologiczne. Zdaniem specjalistów najlepiej, by kobieta odwiedzała ginekologa raz na pół roku. Dodatkowo raz w roku warto wykonać badanie cytologiczne, oraz wymaz z pochwy. Dzięki temu możliwa będzie ocena stanu zdrowa narządów rodnych, a co więcej wykluczenie nieprawidłowości i zmian rakowych. Warto raz w roku zapisać się na USG piersi, by ocenie stan gruczołów sutkowych oraz kanaliki mlekowe.

Decydując się na regularne badanie dbasz o siebie i swoje zdrowie. Wystarczy kilka wizyt u specjalisty, by możliwe było wykluczenie poważnych chorób lub ich zdiagnozowanie na bardzo wczesnym etapie.

Powiązane artykuły