Regularne badania pomagają wykryć chorobę na jej wczesnym etapie. Dzięki temu łatwiej jest rozpocząć walkę, co daje większe szansę na wygraną. Jednak wiele kobiet o tym zapomina i zapisuje się na wizytę do lekarza, w momencie w którym choroba jest już rozwinięta. To właśnie dlatego, tak ważne jest częste powtarzanie badań, ponieważ w wielu przypadkach są one w stanie uratować życie. Przekonaj się razem z nami, jakie badania warto wykonać po trzydziestym roku życia.
Morfologia krwi – czemu warto ją powtarzać?
Ogólne badanie krwi, a szczególnie morfologia, to jedno z najważniejszych wyników, który może wiele powiedzieć o stanie organizmu. Dzięki niemu bez trudu lekarz jest w stanie określić, czy w organizmie nie rozwija się żadne stan zapalny. Daje również możliwość sprawdzenia prawidłowości w obrębie szpiku kostnego. Skierowanie na morfologię można zyskać u lekarza rodzinnego. Jeśli jednak nie masz czasu na wizyty u lekarza zdecyduj się na badanie prywatne, które kosztuje nie więcej niż 30 złotych. Wyniki powinny być gotowe do analizy po kilku dniach. Dzięki nim lekarz może ocenić stan Twojego zdrowia i w razie konieczności zalecić głębszą diagnostykę lub leczenie.
Ogólne badanie moczu – regularne badania po 30stce
Kolejne badanie, które warto wykonać przynajmniej dwa razy w roku to analiza moczu. Dzięki niemi można zaobserwować jak pracują nerki i narządy układu moczowego. Wiele kobiet cierpi na przewlekłe infekcje lub zapalenie pęcherza moczowego, które powodować mogą dyskomfort, a długo nieleczone doprowadzić do uszkodzenia nerek. Konieczne jest więc częste powtarzanie badania, a jeśli zajdzie taka konieczność wdrożenie antybiotykoterapii, która powinna pomóc zwalczyć uciążliwy problem.
Cytologia i inne badania ginekologiczne
Dla kobiet bardzo ważne są częste badania ginekologiczne. Zdaniem specjalistów najlepiej, by kobieta odwiedzała ginekologa raz na pół roku. Dodatkowo raz w roku warto wykonać badanie cytologiczne, oraz wymaz z pochwy. Dzięki temu możliwa będzie ocena stanu zdrowa narządów rodnych, a co więcej wykluczenie nieprawidłowości i zmian rakowych. Warto raz w roku zapisać się na USG piersi, by ocenie stan gruczołów sutkowych oraz kanaliki mlekowe.
Decydując się na regularne badanie dbasz o siebie i swoje zdrowie. Wystarczy kilka wizyt u specjalisty, by możliwe było wykluczenie poważnych chorób lub ich zdiagnozowanie na bardzo wczesnym etapie.