Szukaj
Close this search box.

Codzienne rytuały, które pomogą pozbyć się trądziku

naczynka

Spis treści

Cera niedoskonała, która charakteryzuje się wypryskami, zaczerwieniami i krostami wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kondycję skóry na twarzy można poprawić, jeśli stosuje się odpowiednie kosmetyki oraz nie zapomina się o właściwym oczyszczaniu twarzy. Jak poradzić sobie z niedoskonałościami na skórze?

Przyczyny powstania niedoskonałości na twarzy

Uważa się, że trądzik to cecha osób młodych. Założenie jest błędne, coraz więcej dorosłych ludzi zmaga się z wypryskami oraz z zaczerwienieniem skóry na twarzy. Niedoskonałości dotyczą też osób dorosłych, mogą być związane ze gospodarką hormonalną, z niewłaściwą dietą oraz z brakiem odpowiedniej pielęgnacji skóry. Przyczyny powstawania trądziku mogą być różne. Często na złą kondycję skóry wpływa spożywanie alkoholu, nadmiernej ilości cukru, stosowanie kosmetyków kiepskiej jakości, palenie tytoniu, duża ekspozycja na stres oraz niekorzystne czynniki środowiskowe. Cera trądzikowa u osób dorosłych wymaga stosowania specjalnych zabiegów lub kosmetyków, które zdecydowanie poprawią kondycję skóry.

Jak poradzić sobie z cerą trądzikową — codzienne rytuały

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne potrafią znacznie polepszyć stan cery. Bardzo ważne jest dokładne zmywanie makijażu przed snem, stosowanie preparatów, które normalizują wydzielanie sebum oraz odświeżają cerę. Zaleca się delikatne peelingi enzymatyczne lub kwasowe, które usuwają martwy naskórek, ale też nie podrażniają skóry. Można używać płynów micelarnych z dodatkiem ekstraktów roślinnych, które normalizują pH, ograniczają wydzielanie sebum i zmniejszają przetłuszczanie się skóry. Wyprysków nie należy wyciskać, można punktowo smarować je preparatami, które zawierają alkohol lub kwasy. Ma to na celu wysuszenie ich. Dobre efekty dają toniki matujące, kremy nawilżające oraz dermokosmetyki do cery trądzikowej. Podkład lub puder nie powinien zawierać silikonów, warto wybierać naturalne produkty, które matują i ograniczają wydzielanie sebum.

Trądzik różowaty u dorosłego

Trądzik różowaty dotyczy głównie osób dorosłych. Charakteryzuje się powstawaniem czerwonych przebarwień na policzkach, brodzie oraz na czole. Przyczyną mogą być rozszerzone naczynka. Czasami pojawiają się zmiany grudkowo-krostkowe. Niekiedy walkę z trądzikiem różowatym prowadzi się w gabinecie dermatologa, który przepisuje odpowiednie lekarstwa, które mają na celu zahamować rozwój trądziku.

Zabiegi, które pomogą pozbyć się trądziku

Dobre rezultaty dają zabiegi na twarz, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych. Może być to terapia kwasami albo laser. Kwasy mają za zadanie delikatnie złuszczyć martwy naskórek, są bardzo skuteczne w pozbywaniu się blizn po trądziku oraz przebarwień. Laser ma podobne działanie, jest szczególnie polecany przy trądziku różowatym. Dodatkową zaletą lasera jest precyzyjne zamykanie naczynek i niwelowanie zaczerwienienia. Najlepszym terminem na wykonanie zabiegu jest jesień albo zima. Wiosną i latem promieniowanie słoneczne jest intensywne i może przyczynić się do powstawania blizn na skórze.

Powiązane artykuły