Szukaj
Close this search box.

Dlaczego warto spożywać glony? 

suplementy diety

Spis treści

Glony, z łaciny zwane także algami, to żyjące w środowisku wodnym organizmy beztkankowe. Większość z nich samodzielnie przeprowadza biosyntezę złożonych związków organicznych w procesie fotosyntezy – do czego niezbędny jest im chlorofil. To właśnie jemu algi zawdzięczają intensywnie zieloną barwę. Co te niepozorne organizmy mogą wnieść do naszej diety? Przekonajmy się.

Glony, czyli superżywność dla każdego

Algi są niezwykle bogatym źródłem korzystnych dla zdrowia związków i substancji odżywczych takich jak witaminy, minerały, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Jako pierwsi docenili je wegetarianie i weganie – przykładowo najpopularniejsza z alg spirulina ze względu na wysoką zawartość doskonale przyswajalnego białka bywa określana jako zielone mięso. Ponadto zawiera witaminy C, E, PP, kwas foliowy, kwas pantotenowy i wiele witamin z grupy B, a także jod, potas, żelazo, wapń i magnez.

Poza spiruliną, promowaną jako pożywienie przyszłości, wiele osób włącza do swojej diety chlorellę – glon pochodzący z wód słodkich, o delikatniejszym smaku, również zawierający mnóstwo cennych składników. Chlorella to roślina o najwyższej zawartości chlorofilu, który wspiera układ immunologiczny i pokarmowy, spowalnia procesy starzenia, regeneruje, a nawet wspomaga odchudzanie. Bardzo ważną funkcją tej algi jest również detoksykacja organizmu – podkreśla nasz rozmówca z hurtowni zdrowej żywności NatVita pod Wrocławiem.

Proszek czy tabletki? Formy suplementów diety na bazie glonów 

Ze względu na swoje prozdrowotne działanie algi zostały zaliczone do grupy superfoods. Regularne ich spożywanie niesie za sobą mnóstwo korzyści dla organizmu, m.in.:

  • ułatwia detoksykację i oczyszczanie z metali ciężkich;
  • podnosi odporność;
  • wspiera walkę z otyłością i cellulitem;
  • reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu;
  • wspomaga regenerację skóry;
  • zapobiega anemii.

Glony są zwykle dostępne w formie proszku lub kapsułek. W postaci zmielonej można rozpuszczać je w wodzie i pić lub dodawać do potraw i koktajli – nie wolno jednak ich podgrzewać. Osoby, którym nie odpowiada charakterystyczny posmak alg, zwykle decydują się na spirulinę lub chlorellę w tabletkach. To bardzo wygodna forma suplementacji, ale należy pamiętać o przestrzeganiu wskazówek producenta dotyczących dawkowania i sposobu przyjmowania. Zaleca się popijanie tabletek dużą ilością chłodnego płynu i niełączenie jej ze źródłami witaminy C (może to osłabić skuteczność detoksykacji).

Powiązane artykuły