Szukaj
Close this search box.

Dno macicy w ciąży – jak się zachowuje?

Spis treści

Macica jest najważniejszym elementem kobiecego procesu rozrodczego. Znajduje się w miednicy między odbytem a pęcherzem moczowym. Jej budowa składa się z szyjki, cieśni i trzonu macicy. Podczas ciąży macica jest odpowiedzialna za przyjęcie zapłodnionego jaja, utrzymanie płodu w bezpiecznym miejscu, a na końcu ciąży pomaga w jego wydaleniu z organizmu matki. W trakcie badań ginekologicznych przeprowadzanych w ciąży kobiety często mogą słyszeć pojęcie, jakim jest dno macicy lub obniżenie dna miednicy. Czym ono jest? Zapraszamy do lektury!

Czym jest dno macicy?

Dno macicy to część trzonu macicy położona najdalej. Łączy się ona z macicznymi częściami jajowodów. W trakcie ciąży zmienia swoje położenie i stopniowo przemieszcza się w stronę mostka. Dzieje się tak praktycznie przez cały czas rozwoju płodu w organizmie matki, jednak pod koniec dno macicy w ciąży obniża się do wysokości pępka z powodu rozwoju płodu i skracania szyjki macicy.

Po co mierzy się wysokość dna macicy?

Istnieje wiele powodów, dla których mierzy się dno macicy w ciąży i jego wysokość. Przede wszystkim robi się to dla określenia wieku ciąży. Mimo że nie jest to wskaźnik ze stuprocentową skutecznością, może on dać przybliżone informacje dotyczące tygodni, jakie zarodek przeżył już w macicy. Pozwoli to skutecznie i bezpiecznie prowadzić ciąże i dostosować odpowiednie wskazania zdrowotne czy dietetyczne. Pomiar dna macicy jest też użyteczny w określaniu wielkości macicy oraz zbadania, czy ciąża przebiega prawidłowo – choć jak wiadomo, istnieje do tego również wiele innych metod.

Co zrobić, gdy wysokość dna macicy nie jest w normie?

Lekarz powinien przeprowadzić szczegółową diagnozę w przypadku nieprawidłowego wyniku pomiaru wysokości dna macicy. Jego przyczyną może być niewłaściwe ułożenie płodu, ciąża mnoga, nieprawidłowa budowa narządu lub obecność wad rozwojowych płodu. Każdy z tych przypadków – na przykład zbyt duże obniżenie dna miednicy – wymaga interwencji lekarskiej i podjęcia odpowiednich działań w celu zniwelowania problemu.

Jak wygląda badanie dna miednicy?

Podczas standardowych badań położniczych wykonywanych kontrolnie w okresie ciąży, pacjentka udaje się do ginekologa. Lekarz wykonuje wtedy palpacyjną, czyli dotykową, ocenę położenia dna macicy w jamie brzusznej w stosunku do wyrostka mieczykowatego mostka. Badanie to przeprowadzane jest w pozycji leżącej, podczas którego mierzy się wysokość dna macicy od szczytu kości łonowej (spojenia łonowego) do dna macicy, określając ją jako SF (symphysis-fundus).

Powiązane artykuły