Do czego służą płyny ortodontyczne?

wizyta u dentysty

Spis treści

Leczenie ortodontyczne, mające na celu poprawę ułożenia zębów oraz zgryzu, to coraz częściej wybierana metoda dbania o zdrowie i estetykę jamy ustnej. Pacjenci poddający się temu typowi terapii zazwyczaj mają założone aparaty ortodontyczne, których prawidłowe czyszczenie bywa trudne i wymaga stosowania specjalistycznych płynów ortodontycznych. Ale do czego faktycznie służą te płyny? W jaki sposób wpływają na zdrowie jamy ustnej? W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli płynów ortodontycznych w codziennej higienie pacjentów leczonych ortodontycznie.

Zapobieganie próchnicy

Przede wszystkim płyny ortodontyczne działają jako dodatkowe wsparcie w walce z próchnicą. Często zawierają one składniki przeciwbakteryjne, takie jak chlorheksydyna czy fluorek sodu, które hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Stosowanie płynów ortodontycznych dodatkowo pomaga w utrzymaniu równowagi pH w jamie ustnej, co ogranicza ryzyko wystąpienia kwasów powodujących demineralizację szkliwa.

Redukcja kamienia nazębnego

Kolejnym istotnym aspektem działania płynów ortodontycznych jest redukcja osadu nazębnego i kamienia nazębnego. Aparaty ortodontyczne utrudniają dokładne oczyszczanie zębów, co zwiększa ryzyko nagromadzenia się płytki bakteryjnej – głównego czynnika powstawania kamienia. Płyny ortodontyczne zawierają substancje, które hamują rozwój osadu i ułatwiają jego usuwanie podczas szczotkowania czy nitkowania.

Łagodzenie stanów zapalnych dziąseł

Działanie antybakteryjne płynów ortodontycznych przekłada się także na korzystny wpływ na zdrowie dziąseł. Stosowanie tego typu płynów pomaga w zapobieganiu powstawaniu gingivitis – stanu zapalnego dziąseł, który może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak paradontoza. Dzięki tym właściwościom płyny ortodontyczne wspomagają utrzymanie prawidłowego stanu przyzębia, który jest niezbędny dla zachowania zdrowych zębów i zgryzu.

Ochrona metalowych elementów aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne składają się z różnych metalowych elementów, takich jak druty czy zamki. W przypadku niektórych płynów ortodontycznych ich składniki mogą działać korozująco na te elementy, dlatego ważne jest wybranie produktu dedykowanego do pielęgnacji aparatu. Jednym z miejsc, gdzie można kupić płyny ortodontyczne, jest sklep medyczny Elmed.

Powiązane artykuły