Szukaj
Close this search box.

Facylitacja – co to za proces i na czym on polega?

Spis treści

Praca w firmie tak naprawdę tylko z pozoru może wyglądać na wyjątkowo prostą i przyjemną. W rzeczywistości jednak pomiędzy pracownikami, a także wśród samej kadry menedżerskiej często pojawiają się problemy, o których nie mówi się głośno. Można do nich zaliczyć np. spadki motywacji, słabe wyniki pracowników, a także powszechny brak efektywności i wiary w to, że kolejny projekt rzeczywiście może zakończyć się powodzeniem. W efekcie pojawia się również pojęcie „facylitacja”, które często jest niezrozumiałe i może budzić wyjątkowo mieszane uczucia- szczególnie jeśli mówimy tu o kontekście czysto biznesowy. Niemniej jednak facylitacja to bardzo pomocny i co najważniejsze wysoce praktyczny sposób na to, by poprawić efektywność swoją i swoich pracowników. Wobec tego, czym jest sama facylitacja i na czym ona polega?

Czym jest facylitacja?

W kontekście facylitacji wspomniane już zostało, że jest to pewnego rodzaju proces, w którym uczestniczy…całkowicie neutralna osoba! Nazywana jest ona facylitatorem i to ona ma za zadanie cały proces przeprowadzić od przysłowiowego początku do samego końca. Facylitacja jest jednak- w najprostszym ujęciu- procesem, który ma doprowadzić do poprawy efektywności danej grupy pracowników, a także ma im pomóc w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych, jakie pojawiły się w toku ich wieloletniej współpracy. Warto zauważyć, że rola i osoba facylitatora jest w tym wypadku kluczowa. Dobry facylitator ma przede wszystkim umieć wysłuchać i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dodatkowo, musi on także skupiać się na swoich, własnych obserwacjach i co najważniejsze, reagować na zaistniałe sytuacje. Finalnie jego rola nie sprowadza się tylko i wyłącznie do tego, by rozwiązywał on problemy pracowników lub kadry menedżerskiej. Facylitator ma również za zadanie pomóc w podejmowaniu decyzji, a także w planowaniu długoterminowych strategii rozwojowych dla członków poszczególnego zespołu. Jak więc widać, wszystkie działania jakie są podejmowane w procesie facylitacji mają za zadanie znacznie zwiększyć efektywność grupy pracowników.

Na jakim etapie pracy zespołu pojawia się facylitator?

Facylitacja to proces personalnych ulepszeń i poprawy wydajności, który – jak zostało to już wspomniane- jest przeprowadzony w obecności facylitatora. Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że facylitator w toku całego procesu nie pozostaje anonimowy. Pracownicy wiedzą bowiem doskonale o jego obecności, a także mogą się oni angażować w rozmowy z jego udziałem. Niemniej jednak na jakim dokładnie etapie facylitator się pojawia? Otóż nie ma w tym momencie jasno określonego punktu. Facylitator musi uczestniczyć we wszystkich etapach pracy danego zespołu, by mógł jak najskuteczniej zapoznać się z problemami czy nawet powodem, dla którego większość pracowników utraciła swoją efektywność. Facylitator jest więc z zespołem od początku do końca i bacznie przygląda się jego pracy.

Czy więc warto zdecydować się na facylitację w swojej firmie?

Facylitacja jest procesem wyjątkowo praktycznym. Okazuje się bowiem, że to właśnie dzięki niej, można o wiele lepiej zrozumieć problemy jakie pojawiły się w zespole, a co najważniejsze, skutecznie je rozwiązać. Facylitacja jest również jednym z tych procesów, który ma efektywnie doprowadzić do poprawy motywacji pracowników i pomóc im optymalizować swoją pracę. Z pewnością facylitacja nie jest skomplikowanym „zabiegiem” na jaki można się zdecydować w firmie, jednak korzyści jakie z niej płyną mogą być dosłownie nieocenione dla całego przedsiębiorstwa.

Powiązane artykuły