Szukaj
Close this search box.

Frustracja – jak sobie radzić?

Spis treści

Uczucie frustracji dotyka zwłaszcza osób, które pomimo wielu prób nie są w stanie osiągnąć zamierzonych celów. Zawsze coś staje im na drodze do upragnionego sukcesu. W wielu przypadkach może się ona rozwinąć do obsesji i agresji, a w skrajnych przypadkach nawet depresji. Jak sobie z nią więc radzić? Podpowiadamy.

Jakie objawy ma frustracja?

Frustracja ujawnia się zarówno w formie symptomów fizycznych, jak i psychicznych. Najczęściej towarzyszą jej uczucia braku apetytu, rozdrażnienia, zmęczenia, niezadowolenia z siebie, negatywnego spojrzenia na własne umiejętności i zdolności. Może pojawić się także nieposkromiona złość, która może przeradzać się w agresję. Jest ona tym niebezpieczna, że odbija się na najbliższych osobach, które nie są w żadnym stopniu temu winne.

Zmęczenie ciągłymi porażkami powoduje, że człowiek przestaje myśleć racjonalnie i wyładowuje swój stres na otoczeniu i bliskich. Może także sięgać po używki i łatwiej wpada w poważne nałogi. Próbuje także uciec od obowiązków dnia codziennego, zamyka się na uczucia i na chęć pomocy ze strony rodziny. Trudno nawiązać z taką osobą kontakt, szczególnie jeśli dochodzi do tego obsesja szybkiego osiągnięcia konkretnych celów.

Frustracja – jak sobie z nią radzić?

Wiele osób, które popadają we frustrację nie zdaje sobie sprawy jakie ma ona konsekwencje nie tylko dla niego, ale również dla bliskich. Nieudane plany i niezrealizowane cele obciążają psychicznie, doprowadzają do smutku, złości i wypalenia zawodowego. Dlatego główną rolę odgrywa tutaj samoświadomość i poszukiwanie lepszych rozwiązań, które pozwolą zapomnieć i pogodzić się z porażkami.

W niektórych przypadkach nieodzowną pomocą będzie psycholog online lub osobista wizyta w gabinecie psychoterapeuty. Szczególnie jeśli frustracja nieustannie powraca i zaburza naturalny tok życia i codziennych obowiązków. Warto udać się na terapię zarówno w parze, jak i indywidualnie, aby móc znaleźć kompromis i wspólnie wypracować dobre rozwiązania, które pozwolą zapomnieć o negatywnych emocjach.

Powiązane artykuły