Szukaj
Close this search box.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

ochrona przed sloncem

Spis treści

Czy jest coś, co daje dzieciakom większą frajdę niż ruch na świeżym powietrzu? Lato sprzyja zabawom, jednak warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Mówi się, że krem z filtrem powinien towarzyszyć nam każdego dnia, nawet zimą. W lato powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prawidłową ochronę przeciwsłoneczną. Pamiętaj, aby chronić nie tylko dziecko, ale również siebie.

Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna

Skóra, która zostaje wystawiona na słońce nawet na 15 minut, zaczyna bardzo intensywnie wytwarzać witaminę D, która odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i zdrowe, mocne kości.

Ważne, aby nie lekceważyć działania promieni słonecznych. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz – w górach, nad morzem czy jeziorem, nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem UV.

Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Oparzenia słoneczne zdarzają się nie tylko na wakacjach. Możesz się poparzyć w Wielkiej Brytanii, nawet gdy jest pochmurno. Nie ma bezpiecznego ani zdrowego sposobu na uzyskanie opalenizny. Opalenizna nie chroni skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Staraj się zachować równowagę pomiędzy ochroną przed słońcem a dostarczaniem sobie odpowiedniej ilości witaminy D dzięki promieniom słonecznym. Latem niezbędna będzie także chustka na głowę dla dziecka.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na słońcu

Oto kilka zasad, którymi powinnaś się kierować, podczas letnich dni:

  • spędzaj czas w cieniu między 11.00 a 15.00
  • upewnij się, że nigdy się nie poparzysz
  • okryj się odpowiednim ubraniem i okularami przeciwsłonecznymi
  • zachowaj szczególną ostrożność w przypadku dzieci
  • używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze co najmniej 30.

Jakiego filtra przeciwsłonecznego (SPF) powinienem używać?

Nie polegaj na samym filtrze przeciwsłonecznym, aby chronić się przed słońcem. Noś odpowiednią odzież i spędzaj czas w cieniu, gdy słońce jest najgorętsze.

Przy zakupie kremu przeciwsłonecznego na etykiecie powinien znajdować się:

  • współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30, aby chronić przed UVB
  • co najmniej 4-gwiazdkową ochronę przed UVA.

Ochrona przed promieniowaniem UVA może być również oznaczona literami „UVA” w kółku, co oznacza, że produkt spełnia normę UE. Upewnij się, że data ważności filtra przeciwsłonecznego nie minęła. Większość filtrów przeciwsłonecznych ma okres przydatności od 2 do 3 lat.

Co to jest SPF i ocena w gwiazdkach?

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF, jest miarą stopnia ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym B (UVB). SPF są oceniane w skali od 2 do 50+ w zależności od poziomu ochrony, jaki oferują, przy czym 50+ oferuje najsilniejszą formę ochrony przed UVB.

Ocena w gwiazdkach określa stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA). Na brytyjskich kremach przeciwsłonecznych powinieneś zobaczyć ocenę gwiazdkową wynoszącą do 5 gwiazdek. Im wyższa ocena gwiazdkowa, tym lepiej.

Litery „UVA” w kółku to oznaczenie europejskie. Oznacza to, że ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi co najmniej jedną trzecią wartości SPF i spełnia zalecenia UE.

Powiązane artykuły