Szukaj
Close this search box.

Jak wygląda rehabilitacja?

rehabilitacja

Spis treści

Rehabilitacja to kompleksowy proces mający na celu przywrócenie utraconych bądź ograniczonych funkcji organizmu spowodowanych chorobą, urazem czy niepełnosprawnością. Odpowiednio dobrana rehabilitacja pozwala na skuteczne poprawienie jakości życia pacjenta oraz jego samodzielności. W Polsce dostępnych jest wiele ośrodków rehabilitacyjnych, specjalizujących się w różnorodnych dziedzinach, takich jak ortopedia, neurologia, kardiologia czy pulmonologia.

Etapy rehabilitacji

Rehabilitacja w Trzciance dzieli się na trzy główne etapy:

1. Rehabilitacja wczesna: rozpoczyna się natychmiast po wystąpieniu urazu lub zdiagnozowaniu choroby. Jej celem jest minimalizowanie ewentualnych powikłań oraz przeciwdziałanie dalszym utratom funkcji.

2. Rehabilitacja właściwa: obejmuje różnorodne metody terapeutyczne zmierzające do przywrócenia utraconych funkcji oraz poprawy ogólnej kondycji pacjenta. Najczęściej realizowana jest w ramach specjalistycznych programów, które uwzględniają indywidualne potrzeby i możliwości każdego pacjenta.

3. Rehabilitacja przewlekła: skupia się na kontynuacji terapii u osób z długotrwałymi ograniczeniami, u których nieprawidłowości funkcjonalne stanowią przeszkodę w aktywności życiowej.

Metody rehabilitacji

W ramach rehabilitacji stosuje się wiele różnych metod terapeutycznych, które można podzielić na kilka głównych grup:

1. Kinezyterapia – terapia ruchem. Obejmuje ćwiczenia aktywne, bierne i oporowe, które mają na celu przywrócenie pełni ruchomości oraz wzmacnianie mięśni. Stosuje się ją w przypadku schorzeń narządu ruchu, a także w chorobach układu krążenia czy oddechowego.

2. Fizykoterapia – wykorzystuje naturalne czynniki lecznicze, takie jak woda, światło, ciepło czy pole magnetyczne. Metody te obejmują m.in. krioterapię, balneoterapię, elektroterapię czy magnetoterapię.

3. Terapia manualna – polega na bezpośrednim oddziaływaniu na tkanki miękkie pacjenta za pomocą rąk terapeuty, mając na celu poprawę ruchomości stawów i elastyczności mięśni.

4. Terapia zajęciowa – skupia się na pomocy pacjentom w odzyskaniu umiejętności wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy jedzenie, a także na wsparciu psychologicznym i radzeniu sobie ze zmianami w życiu spowodowanymi chorobą czy urazem. Jednym z miejsc, gdzie można zapisać się na rehabilitację, jest Gabinet fizjoterapii R&M-MED w Pile.

Powiązane artykuły