Szukaj
Close this search box.

Jaki sznurek do makramy wybrać?

makrama jaki sznurek wybrac

Spis treści

Pleciony? Skręcany? A może potrójny? Jakie sznurki do makramy wybrać, aby cieszyć się piękną dekoracją? Z tymi wątpliwościami często mierzy się wielu początkujących hobbystów. Dlatego przyszła pora, aby je rozwiać!

Sznurek pleciony z rdzeniem lub bez rdzenia

Ten sznurek okaże się idealny dla początkujących makramowiczów. Jak sama nazwa wskazuje jest pleciony. W wewnątrz może znajdować się rdzeń bawełniany lub syntetyczny (środek wzmacniający wytrzymałość sznurka) lub może być dostępny w formie bez rdzenia (takie sznurki do makramy zdecydowanie częściej się przerywają, mimo że potrafią się mocno rozciągać). Występuje w różnych grubościach, z czego 3 i 5 mm jest najbardziej popularne. Nie nadaje się do rozczesywania, dlatego nie stanowi najlepszej propozycji dla osób, które chcą wykonać na jego bazie piórka/listki. Jakie zatem są sposoby na wykończenie plecionego sznurka do makramy? Możliwości jest kilka. Pierwsza to ukrycie końcówek lub zawiązanie ich na supełki. Można je również pozostawić ucięte i zabezpieczyć klejem lub lakierem, w celu ochrony przed ich strzępieniem.

Sznurek skręcany

Nazywany również sznurkiem do makramy. Jest bawełniany i podobnie jak pleciony występuje w różnych grubościach, z czego 3 i 5 mm jest najbardziej popularne. To, co różni go od poprzedniego to możliwość rozczesywania, dlatego świetnie sprawdza się przy robieniu piórek. Cieszy się również ogromną popularnością przy wykonywaniu listków, aniołów, podkładek pod kubki czy makram, np. wiszących. Skręcany sznurek do makramy jest miękki i delikatny. Stanowi doskonały wybór dla osób nieco zaznajomionych ze sztuką wyplatania makram, gdyż każdorazowo błędnie wykonany splot sprawia, że traci swoją formę.

Swoistym rodzajem skręcanego sznurka do makramy jest sznurek wędliniarski, który podobnie jak pleciony jest chętnie wybierany przez początkujących hobbystów. Zwykle ma od 1 do 2 mm grubości. Jest tani i powszechnie dostępny. Na jego bazie powstają piękne lampiony, wieńce, lustra czy drzewa życia robione w okręgu, gdyż okazuje się niezastąpiony podczas wyplatania delikatnych i małych wzorów.

Sznurek 3 PLY

To sznurki do makramy potrójnie skręcane. Inaczej mówiąc, składają się z trzech plecionych sznurków, które dodatkowo skręca się ze sobą. W porównaniu do swoich poprzedników cieszą się największą wytrzymałością, choć są sztywne i twarde, przez co mogą stwarzać trudności w pleceniu wzorów. Okazują się doskonałym wyborem przy wykonywaniu krzeseł wiszących, huśtawek czy hamaków. A zatem wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość.

Duży wybór sznurków do makramy znajdziesz na stronie https://www.creativehobby.pl/pol_m_artykuly-kreatywne_makrama_sznurki-do-makramy-3825.html

Powiązane artykuły