Szukaj
Close this search box.

Jakie efekty daje terapia falą akustyczną?

terapia fala akustyczna

Spis treści

Terapia falą akustyczną (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy, skrót ESWT) jest stosowaną w medycynie metodą leczenia różnych schorzeń mięśniowo-szkieletowych oraz tkanek miękkich. Polega na zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej energii, które przenoszą swoją moc do tkanki pacjenta.

Poprawa ruchomości stawów

Głównym efektem terapii falą akustyczną w klinice Storz Medical w Poznaniu  jest redukcja bólu, poprawa ruchomości stawów oraz przyspieszenie gojenia tkanek. W zależności od zastosowania, terapia ta może wpłynąć na różne procesy biologiczne, takie jak: poprawa przepływu krwi i limfy, stymulacja metabolizmu, zwiększenie produkcji kolagenu, poprawa elastyczności tkanek. Jednym z najczęstszych zastosowań terapii falą akustyczną jest leczenie urazów sportowych, takich jak zapalenia ścięgien, uszkodzenia mięśni i więzadeł oraz bóle pleców. Terapia ta może również pomóc w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, takich jak artretyzm i zwyrodnienia stawów.

W leczeniu bólu związanego z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, terapia falą akustyczną może być stosowana w połączeniu z innymi metodami, takimi jak fizykoterapia, ćwiczenia i farmakoterapia. W przypadku urazów sportowych, terapia ta może być stosowana jako metoda pierwszego wyboru, zamiast leczenia farmakologicznego.

Terapia falą akustyczną

Terapia falą akustyczną w Archipelag Piękna  może być również stosowana w leczeniu innych schorzeń, takich jak rwa kulszowa, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych czy zapalenie stawów kolanowych. Może pomóc w redukcji bólu oraz poprawić jakość życia pacjenta.

Niektóre z badań wykazały, że terapia falą akustyczną może również wpłynąć pozytywnie na zaburzenia erekcji u mężczyzn, poprawiając przepływ krwi do penisa i stymulując produkcję tlenku azotu.

Podczas terapii falą akustyczną pacjent jest narażony na impulsy dźwiękowe o dużej mocy, które mogą powodować nieprzyjemne uczucia, ale zazwyczaj są dobrze tolerowane. Nie powoduje ona również skutków ubocznych i jest bezpieczną metodą leczenia, o ile jest przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów.

Powiązane artykuły