Szukaj
Close this search box.

Jakie są sposoby na walkę z przeziębieniem?

przeziebienie

Spis treści

Wczesna wiosna lub jesień to czas, kiedy organizm człowieka narażony jest na przeziębienia. Na zewnątrz są doskonałe warunki, w których mogą rozwijać się drobnoustroje. Pogoda jest zmienna i zaskakująca, przez co narażeni jesteśmy na przegrzanie lub zmarznięcie. To właśnie dlatego tak wiele osób w tym okresie zmaga się z przeziębieniem. Czy są jakieś skuteczne sposoby na walkę z infekcją? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zapoznaj się z domowymi sposobami.

Odpoczynek i dużo snu – najlepsze sposoby na przeziębienie

Sen jest czasem regeneracji i wzmocnienia. Jeśli więc czujesz, że Twój organizm jest osłabiony lub zaczyna się rozwijać infekcja warto wcześniej położyć się do łóżka. Jeśli masz taką możliwość zostać w łóżku na jeden dzień, by mocno się wykurować. Jeśli jednak musisz iść do pracy od razu po powrocie do domu zagrzej się pod kocem, weź ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi i połóż się spać tak wcześnie, jak to możliwe. Dzięki temu organizm zacznie się regenerować, co ułatwi mu walkę z drobnoustrojami, które odpowiedzialne są za osłabienie i rozwój stanu zapalnego.

Herbata z sokiem z cytryny i miodem na przeziębienie

Doskonałym sposobem na walkę z przeziębieniem jest sięganie po domowe napoje z dodatkiem witamin i minerałów. Taka mieszanka to przykładowo woda lub herbata z cytryną i imbirem. Cytryna jest źródłem witaminy C, która odpowiedzialna jest za prawidłową pracę układu odpornościowego. Imbir działa wzmacniająco i rozgrzewająco. Pomaga walczyć z dreszczami, gorączką i stanem zapalnym. Dodatek miodu w herbacie sprawia, że napój zyskuje właściwości prozdrowotne. Przez wiele osób miód uznawany jest za naturalny antybiotyk. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, a co więcej jest bogaty w cenne składniki odżywcze takie jak witaminy i minerały.

Czosnek i cebula – domowe sposoby na walkę z przeziębieniem

Za naturalny antybiotyk uznawane są również czosnek i cebula. Nie bez powodu nasze prababcie dodawały te dwa składniki do wielu potraw, a nawet jadły je bez żadnych dodatków. Czosnek bogaty jest w cenne składniki odżywcze. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i wzmacniające. Jego regularne spożywanie może sprawić, że organizm jest odporniejszy na działanie niektórych drobnoustrojów, dzięki czemu szybciej zwalczy przeziębienie.

Warto pamiętać, że przeziębienie może rozwinąć się do stanu zapalnego, przez co konieczna będzie wizyta u lekarza. Jeśli objawy przeziębienia nie mijają po siedmiu dniach warto udać się do specjalisty.

Powiązane artykuły