Szukaj
Close this search box.

Kryminał w formie audiobooka – które książki warto wybrać?

kasiazki w audiobookach

Spis treści

Coraz więcej osób przekonuje się do słuchania książek w formie audiobooków. Nie zawsze mamy przecież czas, żeby usiąść na spokojnie z papierową książką, za to łatwo włączyć audiobooka podczas wykonywania codziennych czynności – sprzątania czy jazdy samochodem. Wyjątkową popularnością cieszą się słuchane w tej formie kryminały. Dobra zagadka kryminalna może umilić nam długie godziny spędzone w środkach transportu czy w poczekalni do lekarza. Pozostaje pytanie: po jaki tytuł najlepiej sięgnąć?  

Dobry i sprawdzony audiobook na start

Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach książki Remigiusza Mroza. Czytelnicy szczególnie polubili cykl książek o Gerardzie Edlingu – byłym prokuratorze, który został dyscyplinarnie zwolniony ze służby. Na ten cykl składają się trzy części: Behawiorysta, Iluzjonista oraz Ekstremista. „Behawiorysta” audiobook to dobry wybór na początek. Możemy uruchomić audiobooka podczas wykonywania codziennych czynności i szybko zorientować się, czy ta seria książek to coś dla nas. Jeśli tak – warto zapoznać się z całym cyklem, każda część zawiera bowiem inną, lecz równie frapującą zagadkę kryminalną.

Na tropie mowy ciała zbrodniarzy

Fabuła Behawiorysty zaczyna się sceną, kiedy to zamachowiec przejmuje pewne przedszkole, szantażując wychowawców i grożąc, że zrobi krzywdę dzieciom. W internecie pojawia się transmisja na żywo z przedszkola, co dodatkowo komplikuje sytuację. Bezradne służby policji proszą więc o pomoc Gerarda Edlinga, który w swojej karierze rozwikłał już wiele takich spraw. Ekscentryczny były prokurator jest ekspertem od kinezyki – nauki zajmującej się komunikacją niewerbalną między ludźmi. To właśnie kinezyka odgrywa w tej historii ważną rolę. Gerard Edling uważnie bada mowę ciała zbrodniarzy i próbuje rozszyfrować ludzkie gesty i miny. Poza zagadką kryminalną możemy więc wynieść z tej książki wiedzę, jak można odczytywać mowę ciała innych osób. Stąd też tytuł Behawiorysty – behawioryzm jest wszakże nauką o zachowaniu ludzi i zwierząt. Remigiusz Mróz chętnie przemyca też w swoich książkach różne własne spostrzeżenia, na przykład w temacie dbałości o język polski. Nie inaczej jest w Behawioryście. Swojego głównego bohatera Gerarda Edlinga Mróz obdarza wielką dbałością o poprawną polszczyznę i poprzez opis różnych sytuacji, wytyka on błędy językowe często popełniane przez Polaków.

Remigiusz Mróz – książę współczesnego polskiego kryminału

Remigiusz Mróz (ur. 1987) pomimo młodego wieku może pochwalić się sporym dorobkiem literackim. Ma na swoim koncie już kilkadziesiąt książek i regularnie pisze kolejne – każdego roku wydaje co najmniej jedną nową pozycję. Należy do najpopularniejszych polskich autorów współczesnych. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnego kryminału Mroza, koniecznie spróbujcie. „Behawiorysta” audiobook to dobry początek przygody z tym autorem. Jest to jedna z najbardziej lubianych przez czytelników pozycji Mroza i książka dość reprezentatywna, jeśli chodzi o jego sposób pisania. Po przesłuchaniu tej historii będziecie wiedzieć, czy warto sięgnąć po inne książki z repertuaru pana Remigiusza. Jeśli twórczość Mroza wam się spodoba, dobra wiadomość jest taka, że przed wami do dyspozycji jest kolejnych kilkadziesiąt książek jego autorstwa. Prawdopodobnie nie zdążycie przeczytać wszystkiego przed tym, jak Remigiusz Mróz wyda kolejne części – tak płodny jest to autor.

Rozwiązywanie zbrodni kryminalnych wraz z bohaterami powieści to świetna rozrywka. Pozwala oderwać myśli od codziennych obowiązków, jednocześnie angażując umysł: jesteśmy przecież ciekawi, jak skończy się dana historia i próbujemy odgadnąć rozwiązanie. Warto przy tym wypróbować różne formy książek: tradycyjne książki papierowe, ebooki oraz audiobooki. Każda z tych form ma swoje zastosowanie – czasami mamy przecież ochotę poczytać, a innym razem posłuchać. Dzięki tej różnorodności możemy czytać więcej książek w ciągu roku, a audiobooki potowarzyszą nam wtedy, kiedy nie mamy dość czasu, by skupić się wyłącznie na czytaniu.

Powiązane artykuły