Szukaj
Close this search box.

Menopauza – poznaj ją lepiej

aktywność fizyczna

Spis treści

Ustanie cyklów miesiączkowych to dla wielu kobiet trudny okres. Nadchodzące zmiany nierzadko są intensywnie odczuwane w całym organizmie, a słynne przekwitanie może napawać lękiem i niepewnością. Wokół klimakterium, narosło wiele mitów i opowieści, które warto zweryfikować, by lepiej poznać ów proces, co pozwoli na oswojenie się z tą naturalną dla każdej kobiety sytuacją. 

Mało kto wie, że menopauza dzieli się na trzy etapy. Są to:

– premenopauza,

– menopauza,

– postmenopauza.

Występują one w powyższej kolejności. Premenopauza to okres, w którym można zaobserwować objawy zbliżającej się menopauzy, menopauza z kolei to etap, kiedy kobieta przechodzi swą ostatnią miesiączkę, natomiast postmenopauza obejmuje czas, w którym wygasa aktywność jajników.

W każdym z powyższych etapów można zaobserwować pewne zmiany zachodzące w organizmie.

Menopauza. Jak ją rozpoznać?

Objawy menopauzy mogą pojawić się u każdej kobiety pomiędzy 45, a 55 rokiem życia. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których przekwitanie można zaobserwować już u kobiet we wcześniejszym wieku, jednak związane jest to nierzadko z chorobami. Takie okoliczności wymagają więc specjalnego postępowania i konsultacji lekarskiej.

Można wyróżnić najczęstsze obawy menopauzy, obserwowane u kobiet. Do najczęstszych i najpopularniejszych należą uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Nagły wzrost temperatury ciała, co powodują uderzenia gorąca, może prowadzić do osłabienia i zasłabnięcia.

Kolejnymi, charakterystycznymi objawami, są:

– podenerwowanie, drażliwość,

– brak ochoty na seks – obniżone libido,

– zimne dreszcze,

– infekcje intymne,

– zaburzenia snu, w tym bezsenność,

– wzrost wagi,

– wypadanie włosów,

– zmęczenie.

Choć powyższe objawy menopauzy mogą nieco niepokoić, istnieją sposoby skutecznego radzenia sobie z nimi.

Skuteczne sposoby na menopauzę

Znane są sposoby, które z powodzeniem mogą pomóc w zmniejszeniu uciążliwych objawów menopauzy. Należy do nich przede wszystkim przestrzeganie diety, która powinna być bogata w witaminę D, białko, świeże owoce i warzywa. Nie powinno zapominać się także o zdrowych tłuszczach, zawartych w orzechach oraz rybach i owocach morza. Dieta bogata w witaminy dobrze wpłynie na jakość snu, ogólne samopoczucie i wspomoże utrzymanie prawidłowej masy ciała.

W tym ważnym dla kobiet okresie powinno szczególnie pamiętać się o regularnym piciu wody i aktywności fizycznej, dzięki której uwalniają się endorfiny, wpływające na nastrój.

Przekwitanie napawa wiele kobiet lękiem. Kojarzy się z okropnym czasem, podczas którego traci się swoją kobiecość i wyjątkowość. Jest to błędne myślenie. To naturalny proces zachodzący w organizmie każdej kobiety w określonym wieku, powinno się więc zaakceptować go ze spokojem i dobrym nastawieniem. Choć menopauzę każda kobieta przejdzie inaczej, można zrobi

wszystko, by przykre dolegliwości, które towarzyszą klimakterium, zminimalizować. Pomoże w tym zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i odrobina zaangażowania!

Powiązane artykuły