Szukaj
Close this search box.

Niezbędne sprzęty w małej kuchni – podpowiadamy funkcjonalne rozwiązania!

mala kuchnia

Spis treści

Dla wielu z nas mała kuchnia jest sporym wyzwaniem, kiedy trzeba ją umeblować, aby jednocześnie była funkcjonalna i elegancka. W końcu jest sercem każdego domu, więc nic dziwnego, że chcemy o nią zadbać. Jednak niewielka powierzchnia znacznie ogranicza nasze pole manewru. Dlatego podpowiadamy, jakie sprzęty sprawdzą się w małej kuchni! Koniecznie zapoznaj się z poniższą treścią!

Mała kuchnia – podział na strefy

Niezależnie od tego, czy mamy dużą, czy też małą kuchnię, najważniejsze jest to, abyśmy bez trudu mogli w niej przygotowywać posiłki i sprzątać po nich. Z tego względu powinniśmy wyodrębnić cztery podstawowe strefy, a mianowicie zmywania, przechowywania, gotowania i przygotowywania. Taki podział sprawi, że zapewnimy sobie komfort i ergonomię pracy. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma rozmieszczenie wyposażenia. Blat roboczy powinien znajdować się między lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką. Tym sposobem wszystkie naczynia oraz produkty będą zawsze pod ręką. Jeśli aranżujemy naszą niewielką kuchnię od podstaw, to znacznie łatwiej będzie nam zastosować metodę tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki będą zajmować niezbędne sprzęty AGD. Z kolei, gdy pomieszczenie jest już umeblowane, to sprawdźmy, czy nie da się czegoś zmienić, aby poprawić sobie jakość pracy.

Mała kuchnia – gospodarowanie przestrzeni

Mierząc się z aranżacją małej kuchni, musimy spróbować tak zagospodarować przestrzeń, żeby wszystkie naczynia i produkty miały swoje miejsce i nie trzeba było wszystkiego wyjmować w celu znalezienia jednej rzeczy. Dlatego nie bójmy się wykorzystać ścian. Przecież większość szafek może na nich wisieć. Oczywiście na odpowiedniej wysokości dla wszystkich domowników. Również lodówkę możemy wybrać wyższą, niż szerszą. Wybierając taki model, możemy zaoszczędzić nieco miejsca i zająć je dodatkową szafką bądź innym urządzeniem. Swoją drogą tutaj podpowiadamy funkcjonalne rozwiązania, jakie są niezbędne sprzęty w małej kuchni. Całkowicie zrezygnujmy z ozdób w pomieszczeniu, ponieważ niepotrzebnie będą one zajmować tylko potrzebną nam powierzchnię. Zdecydowanie lepiej zastąpić je np. pojemnikami na przyprawy bądź stojakami na noże. Z kolei, gdy wybieramy meble, powinniśmy rozważyć te pozbawione uchwytów, wysuwane regały, czy nawet niewielkie szafki narożne. Mimo że w ostatnich niewiele się zmieści, to zawsze mamy odrobinę dodatkowego miejsca.

Jaki sprzęt AGD do małej kuchni wybrać?

Ciężko nam wyobrazić sobie pracę w kuchni bez niezbędnego sprzętu AGD. Niestety najczęściej ma on dość spore gabaryty, co prowadzi do tego, że przy małej powierzchni, zwyczajnie nie mamy, gdzie go wstawić. Na szczęście nie musimy rezygnować z jednych urządzeń na rzecz drugich, ponieważ możemy wybrać urządzenia wielofunkcyjne. Dobrym przykładem będzie, choćby piekarnik z funkcją mikrofalówki, robot kuchenny, zamiast miksera i blendera, czy ekspres do kawy umożliwiający zaparzenie herbaty i innych napojów.

Jak widzisz powyżej, mała kuchnia wcale nie musi być naszą zmorą. Wystarczy, że użyjemy naszej wyobraźni i zaczerpniemy odrobinę inspiracji, a  pomieszczenie będzie funkcjonalne i stylowe. Oczywiście za sprzęt AGD przyjdzie nam dość sporo zapłacić, ale pamiętaj, że dobrej jakości, to inwestycja na długie lata, a ich wielozadaniowość pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie wolnej powierzchni, ale też wydajniejszą pracę. Przecież nikt nie chce spędzać całego dnia na gotowaniu i sprzątaniu po posiłkach.

Powiązane artykuły