Szukaj
Close this search box.

W jakim celu wykorzystuje się szalunki ścienne?

budowa domu

Spis treści

Szalunki ścienne to konstrukcje, które formują wylewany do nich beton, umożliwiając uzyskanie oczekiwanych i powtarzalnych kształtów. Najczęściej stosowane są podczas budowy dużych obiektów takich jak bloki mieszkalne czy galerie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać ich podczas wznoszenia ścian domów jednorodzinnych. W jakim celu wykorzystuje się szalunki ścienne? Podpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne są to konstrukcje, które służą do nadawania kształtu ścianie. Do ich wnętrza wlewana jest płynna mieszanka betonowa. Kiedy beton zastygnie, wówczas są one demontowane. W przypadku dobrej jakości konstrukcji mogą być stosowane wielokrotnie. Do wyboru są te do montażu ręcznego oraz przy pomocy dźwigu.

Wykorzystanie szalunków ściennych

Szalunki ścienne wykorzystują zwłaszcza duże firmy budowlane, które zajmują się ogromnymi inwestycjami. W ich przypadku liczy się czas, oszczędność pieniędzy, a także wysoka jakość wykonania. Z tego też powodu najczęściej decydują się na wykonywanie ścian z wykorzystaniem szalunków ściennych. Rozwiązanie to świetnie nadaje się w przypadku powtarzalnych elementów, to znaczy takich, które mają te same wymiary. Wówczas kiedy w jednym szalunku mieszanka betonowa stwardnieje, można go zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Szalunki ścienne są stosowane nie tylko podczas wznoszenia nowych obiektów, ale również w pracach remontowych oraz przebudowach istniejących już budynków. Dzięki temu, że ich montaż i demontaż nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu i może być wykonany nawet przez jedną osobę, skraca to czas przebudowy i nie generuje dodatkowych kosztów. Po zdjęciu szalunków wystarczy jedynie pokryć ścianę gotowym tynkiem bez konieczności jej wyrównywania.

Zobacz także: https://euroinfor.pl/czym-wyrozniaja-sie-nowoczesne-rusztowania/

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szalunku?

Wybierając szalunki ścienne, warto zwrócić uwagę na ich łatwość montażu i demontażu. Powinny być dostosowane do potrzeb naszej budowy. W przypadku niewielkich nieruchomości takich jak domy jednorodzinne gdzie nie korzysta się z ciężkich sprzętów, warto wybrać modele montowane ręcznie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dużej ekipy budowlanej, a także szczególnych umiejętności.

Z kolei w przypadku dużych inwestycji, gdzie na terenie budowy znajduje się ciężki sprzęt najlepiej postawić na szalunki, które dostosowane są do montażu przy pomocy takich urządzeń. Ich zaletą jest szybkość montażu tych konstrukcji i przyspieszenie robót budowlanych. Szeroki wybór szalunków ściennych znajdziemy na: https://szalbud.pl/.

Powiązane artykuły