Szukaj
Close this search box.

Wakacje w górach? Czemu nie!

wakacje w gorach

Spis treści

Choć ciężko odmówić uroku Mazurom, czy piaszczystym plażą nad Bałtykiem, w czołówce najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsc nieustannie króluje Zakopane. Zetknięcie się z bogatym, podhalańskim folklorem, piętrzące się nad zalesionymi reglami tatrzańskie szczyty, kultowe Krupówki oraz prawdziwe perły stworzone przez naturę, wśród których wymienić należy m.in. Morskie Oko, rozkochały w sobie turystów, a także znanych i lubianych ze świata telewizji i internetu. Zebraliśmy najciekawsze miejsca i górskie atrakcje, które ujrzeć powinien każdy mieszkaniec Polski! 

Co zobaczyć?

Zakopane to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Nie da się ukryć, że towarzyszące podróżnikom malownicze krajobrazy Tatr, pozostają w pamięci podróżujących na długo. Wśród najpiękniejszych, łatwo dostępnych dla turystów destynacji, wymienić należy Kasprowy Wierch. Na szczyt znajdujący się w tatrach zachodnich, mierzący aż 1987m., prowadzą aż trzy szlaki o  różnym stopniu trudności wejścia – zielony, niebieski oraz żółty. Co więcej, Kasprowy jest również popularnym punktem startowym dla wielu wspaniałych, dalszych wycieczek. Można stąd wyruszyć zarówno w stronę Giewontu, Czerwonych Wierchów i Doliny Kościeliskiej, jak również w kierunku Świnicy, Przełęczy Zawrat, Orlej Perci czy Doliny Pięciu Stawów. Należy jednak pamiętać, że planując dłuższe wycieczki, warto rozpocząć przygodę z samego rana, a także odpowiednio się do niej przygotować. Na miłośników górskich atrakcji czeka także zapierające dech w piersiach Morskie Oko. Słynne jezioro znajdujące się w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku, wśród piętrzących się nad nim górskich szczytów, od lat zachwyca turystów z całego świata. Tatrzański Park Narodowy to nie tylko wizytówka polskich gór, ale także obszar Rezerwatów Biosfery UNESCO, czyli miejsca o szczególnie cennych zasobach flory oraz fauny. Odwiedzający mogą tu podziwiać wspaniałe rośliny – kosodrzewinę, limbę oraz sasankę alpejską, a także spotkać zwierzęta, które w pozostałych rejonach kraju nie występują, albo pojawiają się niezwykle rzadko. Wśród nich kozice, niedźwiedzie brunatne, sowy oraz świstaki. Wieczorami warto odwiedzić kultowe Krupówki, na których znajdziemy najlepsze restauracje, cukiernie, kawiarnie, a także butki oraz sklepy z pamiątkami. Wśród miejsc, w których warto zatrzymać się na posiłek, dobrze jest wybrać te kultywujące góralskie, kulinarne tradycje. Wśród nich cieszące się niesłabnącą popularnością restauracje Grand Kasprowy, a także Góralska Tradycja, serwujące regionalne potrawy. By jeszcze bliżej zetknąć się z podhalańskim folklorem, rekomendujemy wyjazd do pobliskich miejscowości takich jak Małe Ciche, Kościelisko, czy Białka Tatrzańska, w których podziwiać możemy niesamowite, zabytkowe budynki. Nie zapominajmy także o muzeach, galeriach sztuki oraz termach, w których kąpiel będzie wspaniałym relaksem po długich, górskich wycieczkach.

Gdzie nocować?

Turyści z Zakopanem mają do wyboru cały wachlarz hoteli. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni wybór miejsca noclegu, a przede wszystkim jego lokalizacji, może naszą podróż znacząco urozmaicić. Warto jest bowiem być w centrum wydarzeń, mieć pod ręką całe mnóstwo atrakcji, a jednocześnie spokój, ciszę i bliskość natury, ponieważ wypoczynek w górach to także relaks i regeneracja sił. Znany ze spektakularnego widoku Hotel Mercure Kasprowy Zakopane, cieszący się wypracowaną przez lata, wspaniałą opinią pozwala łączyć radość z wypoczynku w górach oraz… nad wodą. Przed hotelem znajduje się kąpielisko geotermalne wraz z licznymi atrakcjami dla dzieci. Co więcej, w obiekcie na gości czeka ponad 1600 m2 relaksu w strefie SPA & Wellness. Niezapomnianych wrażeń dostarczy także przejazd widokowym wyciągiem krzesełkowym na szczyt Polany Szymoszkowej, znajdującej się tuż przy obiekcie. Kolejna, tym razem bardziej kameralna propozycja to zlokalizowany w samym centrum Bachleda Resort Zakopane, który zachwyci nowoczesnym designem wszystkich miłośników zakopiańskiej awangardy. Gości nowopowstałego obiektu premium od głównego deptaku miasta dzielą tu zaledwie trzy minuty. To właśnie na słynnych Krupówkach znajdują się najlepsze kluby, kawiarnie oraz restauracje, a także przyciągające miłośników światowej mody eleganckie butiki. Niewielka odległość do najważniejszych atrakcji miasta, na przykład kolei linowej na Gubałówkę czy na Kasprowy Wierch, muzeów oraz galerii sprawia, że miłośnicy Tatr znajdować się będą zawsze w sercu wydarzeń.

Nadszedł najlepszy moment, by zapanować swoją podróż na południe Polski. Najcieplejsze miesiące w Zakopanem to właśnie lipiec i sierpień.  Niezmiennie od lat, zwłaszcza w sierpniu, lato jest tu upalne, a pogoda sprzyja pieszym wędrówką oraz kąpielą w wodach termalnych.

Powiązane artykuły