Szukaj
Close this search box.

Wakacyjna Młoda Sztuka. Aukcja i wystawa

sztuka wakacyjna

Spis treści

Letnia odsłona wystawy Młoda Sztuka to prawdziwie wakacyjna oferta. Pojawi się rozgrzana słońcem plaża, wyjątkowe przedstawienia natury i unikatowe portrety. Na lipcowej wystawie (oraz aukcji) zobaczyć można będzie twórczość najciekawszych młodych artystów. Wśród nich znaleźli się Magdalena Kalenin, Paulina Gawryszewska, Tomasz Wiktor, Teresa Legierska i Jakub Markiel. 9 lipca wszystkie prace zostaną zlicytowane. 

Zgiełk nadmorskiej plaży w czasie wakacji i tajemnicza, przyglądająca się wszystkiemu  z dystansu kobieca postać. To motyw przewodni obrazu „Świadek” autorstwa Magdaleny Kalenin.  Na pierwszym planie jej obrazów zazwyczaj obserwujemy głównego bohatera nieco oddalonego od reszty przedstawionego świata. Jasnowłosa kobieta wydaje się w odosobnieniu kontemplować gwarną rzeczywistość. To wyjątkowo wakacyjna praca, którą wylicytować można będzie podczas nadchodzącej aukcji Młoda Sztuka. Artystka swoje prace   wystawiała m.in. w Niemczech, Holandii, Czechach i we Włoszech. Uczestniczyła też w licznych konkursach i wystawach krajowych.

Kobieca postać znajduje się również w centrum innej prezentowanej na wystawie pracy

Paulina Gawryszewska przedstawia kobiety w sposób niezwykle charakterystyczny. Ma ironiczne, bardzo dosłowne, a wręcz odważne podejście do problemów zaczerpniętych żywcem z otaczającej nas rzeczywistości. Jak sama autorka zaznacza: „Nie zamierzam walczyć ze stereotypami, nie zamierzam zmieniać mojej popowej dziewczyny – akceptuję taki obraz kobiecej natury i nie kłócę się z nim w żaden sposób. W moich obrazach płeć damska jest w centrum każdej sytuacji, jest najważniejsza, zaś momenty przedstawione na płótnach są w głowach moich bohaterek najważniejszym etapem dnia.” To właściwie słodko-gorzki obraz popkultury, w którym przychodzi nam funkcjonować. Przedstawiona na obrazie kobieta ukazana została podczas tańca na rurze. W jej obu rękach znajdują się eleganckie torebki. Tytuł pracy „BUY BUY BUY” artystka zapisała neonowymi literami na środku obrazu. To wyjątkowa praca, w której Gawryszewska porusza problem współczesnego konsumpcjonizmu.

Z kolei Tomasz Wiktor jest jednym z najciekawszych młodych artystów na polskim rynku aukcyjnym

Wiodącym gatunkiem w jego twórczości są portrety. Przy ich pomocy artysta podejmuje rozważania nad relacjami międzyludzkimi. Ważny jest dla niego również mechanizm funkcjonowania wzroku. Na wystawie przedaukcyjnej pójdzie jego obraz „Rola II”. Jest to praca nietypowa, gdyż namalowana została na blasze. Artysta ukazał tylko fragment twarzy przedstawionej postaci. Dzięki temu zabiegowi widz ma wrażenie, jakby przyglądała mu się ona z daleka,  przez okno. Inny, zaskakujący portret, który zobaczyć można na wystawie to  „Mojra” Adriana Kiszki, debiutanta w DESA Unicum. Motywem przewodnim pracy jest podwójne widzenie, które sprawia że twarz przedstawionej kobiety nabiera intrygującego, abstrakcyjnego charakteru.

Na wystawie Młoda Sztuka zobaczyć można będzie również prace innych, najciekawszych młodych twórców m.in. Aleksandry Kowalczyk, Sonii Ruciak, Teresy Legierskiej i Szymona Kurpiewskiego. 9 lipca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Powiązane artykuły