Wizyta nastolatki u ginekologa a prawo. Co warto wiedzieć?

Spis treści

Pierwsza wizyta u ginekologa to ważny moment w życiu każdej kobiety. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza rutynowa wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna się odbyć wówczas, gdy dziewczynka zaczyna miesiączkować, czyli zazwyczaj między 12 a 15 rokiem życia. Nieletnia potrzebuje zatem wsparcia ze strony najbliższych osób, ponieważ w oczach prawa nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Co to w praktyce oznacza?

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy jest dobry moment?

Dobrym momentem na pierwszą wizytę u ginekologa jest pojawienie się pierwszego krwawienia, oczywiście zakładając, że wcześniej nie pojawiły się żadne niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego. Jeżeli menstruacja nie pojawi się po 15 roku życia, również należy zgłosić się do specjalisty i wyjaśnić przyczynę.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz zbiera wywiad, może zapytać o datę pierwszej miesiączki, dolegliwości bólowe, a także wytłumaczy na czym polega cykl miesiączkowy oraz jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi oraz że warto wykonać szczepienie przeciwko HPV.

Zazwyczaj na pierwszej wizycie u ginekologa lekarz nie przeprowadza pełnego badania z użyciem wziernika dopochwowego, a jedynie badanie USG przezbrzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym.

Czy nastolatka może pójść sama na pierwszą wizytę u ginekologa?

W świetle prawa, nastolatka nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, które definiowane są jako:

Zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, czyli do przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu wywołanie powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Innymi słowy, jest to zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej (nabywania praw i zaciągania zobowiązań).

W związku z powyższym, dziewczynki do 18 roku życia muszą pójść na pierwszą wizytę u ginekologa z opiekunem prawnym. Warto jednak podkreślić, że w przypadku nastolatki u ginekologa, która jest pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, wymagana jest tzw. podwójna zgoda.

Oznacza to, że lekarz musi poinformować o swoich zamiarach i poprosić o zgodę na przeprowadzenie badania zarówno nastolatkę, jak i opiekuna prawnego.

Czy zgoda rodzica na wizytę nastolatki u ginekologa zawsze jest konieczna?

W przypadku braku zgody rodzica na badanie ginekologiczne wszelkie działania lekarza będą bezprawne. Jest jednak wyjątek od tej reguły – w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, lekarz ma obowiązek podjąć konieczne działania dla ratowania życia bądź zdrowia pacjentki oraz zwrócić się do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody zastępczej na leczenie. Po uzyskaniu zgody od sądu, zgoda opiekunów prawnych nie ma znaczenia.

Szukasz wsparcia z zakresu prawa medycznego?

Twoje prawa do świadczeń zdrowotnych nie są przestrzegane? A może w trakcie wizyty u ginekologa miałaś do czynienia z jego nieprawidłowym zachowaniem lub po prostu chciałabyś się dowiedzieć więcej na temat praw pacjenta? Kancelaria ZS Adwokaci zaprasza do kontaktu: https://zsadwokaci.pl/ – specjaliści z zakresu prawa medycznego pomogą na każdym etapie Twojej sprawy.

Powiązane artykuły