Chrom

suplementacja chromu

Spis treści

Chrom jest pierwiastkiem, który bierze udział w wielu procesach w organizmie. Jego poziom jest znaczący dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim obniża poziom cholesterolu oraz bierze udział w odchudzaniu. Reguluje poziom cukru we krwi, a także jest elementem składowym enzymów trawiennych. 

Chrom na odchudzanie

Chrom zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, co przyczynia się bezpośrednio do szybszej utraty masy ciała. Dodatkowo przyspiesza i ułatwia spalanie tłuszczów. Hamuje również apetyt, co prowadzi do zmniejszenia spożytych kalorii. Jednak żadne badania nie wykazały 100% skuteczności chromu w walce z nadwagą.

Chrom a cholesterol

Pierwiastek ten wpływa na produkcję dobrego cholesterolu oraz do regulacji poziomu gorszego cholesterolu.

Chrom wpływa na poziom cukru we krwi

Chrom chroni przed cukrzycą, ponieważ reguluje poziom glukozy. Jest niezbędny do prawidłowego działania insuliny. Jednakże osoby chore na cukrzycę nie powinny suplementować chromu bez konsultacji z lekarzem.

Chrom w leczeniu chorób

Chrom jest przydatny w leczeniu niektórych zaburzeń. Szczególnie jego dobry wpływ odnotowano przy walce z depresją. Dobrze przyczynia się również do walki z częstymi bólami głowy. Redukuje zmęczenie i znużenie. Łagodzi lęki i objawy nerwicy, dzięki zwiększaniu poziomu serotoniny. Skutecznie zwalcza wahania nastrojów. Suplementację chromu stosuje się w chorobie Alzheimera oraz chorobie Parkinsona.

Źródła chromu w żywności

Najwięcej chromu znajduje się w jajach, drożdżach, kaszy gryczanej oraz płatkach zbożowych. Jego źródłem są również banany, jabłka i szpinak. Dzieci najczęściej przyjmują go w kakao, ponieważ jest jego głównym składnikiem. Żywność przetworzona i cukier zawierają wiele chromu. Jednak w przypadku sacharozy, chrom zaczyna być wydalany wraz z moczem.

Niedobór chromu

Ludzki organizm potrzebuje około 0,005–0,2 mg chromu dziennie, a do przyczyn jego niedoboru zalicza się:

 • starzejący się organizm,
 • stres,
 • niewłaściwa dieta,
 • zbyt duża aktywność fizyczna,
 • karmienie piersią,
 • cukrzyca.

Te czynniki wpływają na zwiększoną ilość wydalanego chromu z organizmu. Na niedobór najbardziej narażone są osoby nadużywające alkoholu lub intensywnie odchudzające się.

Skutki niedoboru

Niedobór chromu zazwyczaj objawia się bólami głowy, zmęczeniem i rozdrażnieniem oraz zwiększonym apetytem. Może prowadzić do cukrzycy lub miażdżycy.

Nadmiar chromu

Nadmiar chromu występuje szczególnie rzadko, ponieważ przy zbilansowanej diecie ciężko go przedawkować. Najczęstszą jednak przyczyną nadmiaru jest nieodpowiednia suplementacja.

Skutki nadmiaru

Przedawkowanie chromu może prowadzić do:

 • anemii,
 • zmniejszenia wchłaniania się żelaza,
 • pogorszenia wchłaniania cynku,
 • zwiększenia ryzyka chorób nowotworowych,
 • uszkodzenia struktur DNA,
 • wrzodów żołądka.

Jak zwiększyć przyswajalność chromu?

Chrom najlepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C. Jego przyswajalność wzrasta także w obecności kwasu nikotynowego oraz aminokwasów takich jak glicyna.

Suplementacja chromu

Na rynku dostępnych jest wiele tabletek uzupełniających poziom chromu w organizmie. Zbilansowana dieta powinna wystarczyć, ale w przypadku niedoboru można rozpocząć suplementację. Najczęściej sięgają po nie osoby z nadwagą lub zaburzeniami cholesterolu. Nie ma znaczenia pora dnia przyjmowania tabletek, jeśli nie znajdują się zalecenia co do tego na ulotce.

Przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ważne jest aby sprawdzić skład danego suplementu. Osoby uczulone na którykolwiek składnik powinny zrezygnować z stosowania. Preparaty są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Zażycie odradza się również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Skutki uboczne

W przypadku niedoboru chromu, jego suplementacja nie powinna nieść ze sobą niepożądanych działań. Jednakże należy stosować go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i trzymać się zaleconej dawki. W skrajnych przypadkach może dojść do przedawkowania, które niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Może powodować wrzody żołądka oraz anemię. Rzadko przyczynia się do niszczenia struktur DNA. Możliwe jest zmniejszenie przyswajalności żelaza oraz cynku przez organizm.

Opinie konsumentów

Suplement diety chrom jest uważany za skuteczny. Stosujący suplementację najczęściej zauważają zahamowanie apetytu, szczególnie na słodycze. Zwykle  są zadowoleni z kuracji suplementem diety. Ze względu na jego cenę oraz szeroką dostępność cieszy się dobrymi opiniami. Jego efektywność uważana jest za zadowalającą. Wpływa na to szybkość działania uzupełnianego chromu.

Czy chrom w tabletkach jest szkodliwy?

Przy odpowiednim stosowaniu oraz konsultacji z lekarzem, nie powinno dojść do żadnych powikłań wynikających z suplementacji. Dopiero przy przedawkowaniu chromu mogą pojawić się ciężkie skutki uboczne.

Jak chrom jest usuwany z organizmu?

Chrom najczęściej jest wydalany z moczem i potem. W niewielkim stopniu uchodzi z organizmu wraz z żółcią. Czasami wykorzystywany jest jako budulec struktur włosów, przez co jego poziom się obniża.

Powiązane artykuły